Jak chronić się przed zimnem podczas campingu?

Jeśli jesteś poszukiwaczem przygód, pasjonujesz się wędrówkami i uwielbiasz biwakować, ten artykuł może być dla Ciebie bardzo przydatny. Chociaż najlepszy czas na wyjazd na kemping to ten, kiedy jest dobra pogoda, biwakowanie jest możliwe przez cały rok. Jednak zimne noce w górach lub na wsi mogą uniemożliwić czerpanie pełnej radości z biwakowania. Z tego powodu na wyjaśniamy, jak nie zmarznąć podczas biwaku.

1. Przede wszystkim dodaj do bagażu kilka dodatkowych ubrań oraz parę skarpetek na zmianę. Jeśli jest Ci zimno, ubranie dodatkowych warstw odzieży zawsze może przynieść ulgę. Postaraj się spakować płaszcze, szaliki, rękawiczki i wszystko inne, co pomoże ochronić przed zimnem. Pamiętaj: wskazane jest spakowanie odzieży syntetycznej i termicznej.

2. Poznaj objawy hipotermii. Jako turysta musisz mieć tę wiedzę, aby móc rozpoznać te możliwe sytuacje spowodowane zimnem. W przypadku wystąpienia hipotermii należy natychmiast podjąć działania mające na celu ogrzanie osoby i powiadomić służby ratownicze.

3. Nawodnienie. Istotne jest, aby pozostać dobrze nawodnionym podczas biwaku. Pokarmy z węglowodanami są idealne, aby utrzymać ciepło i nie odwodnić się. Pamiętaj: nawet jeśli wydaje ci się, że się nie pocisz, powinieneś stale pić wodę.

4. Zadbaj o ochronę przed wiatrem i deszczem. Te efekty pogodowe mogą prowadzić do znacznie niższych temperatur.

5. Filiżanka gorącego rosołu, filiżanka kawy lub filiżanka czekolady mogą być zbawieniem w czasie chłodnej nocy. Dlatego warto zadbać o to, by mieć dostęp do ciepłej wody. Można rozpalić ognisko, jeśli miejsce na biwak jest odpowiednie i zabezpieczyć teren przed wiatrem kamieniami. W https://szczawnica24.pl znajdziesz ciekawe miejscówki na camping i przeczytasz o licznych atrakcjach do zwiedzenia w ciągu dnia.

6. W przypadku, gdy jest Ci bardzo gorąco z powodu aktywności fizycznej lub wysiłku, nie zaleca się zdejmowania wszystkich warstw ubrań. Chłód na zewnątrz może spowodować, że się przeziębisz i zmarzniesz. Zdejmuj warstwy odzieży stopniowo.

7. Nie kładź się do łóżka mokry. Wraz z chłodem może wzrosnąć wilgotność powietrza, a także odczucie niskich temperatur, więc można zmarznąć. Przede wszystkim upewnij się, że włosy są całkowicie suche.

8. Staraj się, aby Twoje dłonie i stopy były ciepłe. Te części ciała są bardzo wrażliwe na zimno, więc warto zadbać o ich ciepło.

9. Jeśli jest Ci naprawdę zimno, możesz podgrzać kilka małych butelek z wodą. Umieść je wewnątrz śpiwora na kilka godzin przed pójściem spać. Będzie one działać jak grzejnik przez 6 do 8 godzin.