Naturalne atrakcje Sokołowa Podlaskiego i okolic

Wiele miejsc turystycznych w Polsce charakteryzuje się indywidualnymi atrakcjami. Różnią się one jednak między sobą m.in. przez sposób powstania.

Są takie, które są dziełem człowieka, jednak na szczególną uwagę zasługują te, które są wynikiem procesów naturalnych – wielu milionów lat i licznych zmian geograficznych. To sprawia, że takie osobliwości są swoistymi wizytówkami danego regionu. Tak też jest w przypadku Sokołowa Podlaskiego, który dzięki swoim walorom turystycznym co roku przyciąga wielu zwiedzających.

Suwalski Park Krajobrazowy

Został utworzony w 1976 roku jako pierwszy w Polsce park krajobrazowy. Głównym elementem turystycznym jest tutaj krajobraz polodowcowy, czyli naturalne ukształtowanie terenów Suwalszczyzny. Rozmaitość w występowaniu jezior i wzniesień jest rezultatem ostatniego zlodowacenia.

Ze względu na odludny charakter tych terenów występuje wiele rzadko spotykanych gatunków roślin i zwierząt, co jest dodatkowym powodem, dla którego warto odwiedzić te miejsca. Na atrakcyjność turystyczną ma również wpływ występowanie takich walorów turystycznych, które zostały na przestrzeni wieków utworzone przez człowieka.

Góra Zamkowa

Uważana jest za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej Suwalszczyźnie. Dzięki swojej wysokości (228,1 m n.p.m) na szczycie ukazuje nam widok na cztery jeziora: Szurpiły, Kluczysko, Jeglówek i Jeglóweczek. Naturalny, wręcz dziewiczy wygląd zawdzięcza trudnej dostępności dla turystów.

Niewielka liczba znaków na drodze sprawia, że część nieuważnych turystów w ogóle tam nie dociera. Jest do doskonałe miejsce na wypoczynek dla tych, którzy pragną wyciszyć się na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku.

Tutaj znajdziesz więcej interesujących faktów na temat Góry Zamkowej koło Sokołowa Podlaskiego.

Góra Cisowa

Jest kolejnym punktem widokowym, który podkreśla piękno krajobrazu tamtejszych okolic. Poza zbiornikami wodnymi widoczna jest panorama na zagłębienie Szeszupy, który ukazuje niecodzienny widok na łąki, torfowiska czy wzniesienia terenu (wysokość 256 m n.p.m).

Wzniesienie to wielokrotnie zmieniało nazwę – często na skutek różnych legend. Ostatecznie zyskało swoją nazwę od cisa, który kiedyś rósł na jego szczycie. Jest również jednym z miejsc, które odwiedził papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki w 1999 roku.